Blockchain Uzlaşma Denemesi, Almanya’daki Deutsche Bank ve Commerzbank ile Başarılı Oldu

07.03.2019
71
A+
A-
Blockchain Uzlaşma Denemesi, Almanya’daki Deutsche Bank ve Commerzbank ile Başarılı Oldu

Blockchain teknolojisi, fintech dünyasında yoluna devam ediyor, ancak çoğu banka ihtiyaçlarıyla tam olarak nasıl işleyeceğini görmek için denemeleri tamamlamak zorunda. Son zamanlarda, Deutsche Bank ve Commerzbank blockchain’i prototip işlemiyle denemeye karar verdi. Çarşamba itibariyle bu işlem başarıyla tamamlandı.

Bankalardan gelen raporlara dayanarak, işlem yasal olarak bağlayıcı bir çözüm için dağıtılmış bir defter üzerinde gerçekleştirilen bir repo ticareti içermiştir. Prototip testi yapıldıktan sonra, iki banka blockchain’in bir kavram kanıtlama algoritması ile birlikte olacak olan ödeme ve menkul kıymet uzlaştırma sistemindeki ihtiyaçlarını karşılamasına karar vermiştir.

Blockchain teknolojisiyle sunulan uzlaştırma süreçleri “teslimatla ödeme” prensibi ile daha iyi. Prototipler, blok zincirin menkul kıymet işlemleriyle ilgili ücretleri azalttığını ve finansal sistemin esnekliğine yardımcı olduğunu göstermektedir. Finansal sistemin fayda sağladığı en etkili zamanlardan biri, stres zamanları sırasında, uzlaşma zamanları ve risk dikkate alındığında hem azalır. Deneme ayrıca, blok zinciri kullanımının hızlı transferler, gerçek zamanlı yerleşim yerleri, karşı taraf risklerini azalttığı ve sermaye maliyetlerini düşürdüğünü ortaya koydu.

İsviçre Menkul Kıymetler Borsası işletmecisi olan SIX Group, geçen ay 2019 yılının sonuna kadar SIX Digital Exchange’i blockchain teknolojisi ile piyasaya sürmeyi planladıklarını açıkladı. Bu noktada, SIX, düzenlenmiş bir yer sunan ilk pazar yeri olacaktı. dijital varlıklar, SIX’in liderliğini takip etmek için çalışan birkaç borsa var. Almanya’daki Deutsche Boerse, blockchain teknolojisinin ve cryptocurrency’in gelişeceği kullanım durumlarını keşfedecek bir ünite kurmuştur.

Commerzbank Group’un Ar-Ge birimi CEO’su Michael F. Spitz, önceki pilotlara yorum yaparak, iki banka arasındaki yeni işlemin, menkul kıymetleri uygulanabilir belirteçlere ilk kez dönüştürebileceklerini söyledi. Etkinliğe blok zincirini sermaye piyasasına adapte etmeye yardımcı olacak “önemli bir kilometre taşı” olarak nitelendirdi.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.