Blockchain’in Ölçeklenebilirlik Sorunu Var mı?

23.04.2019
65
A+
A-
Blockchain’in Ölçeklenebilirlik Sorunu Var mı?

Bitcoin’in ortalama hızı bölüm başına yaklaşık 4.6 işlemdir. Visa, buna karşılık, saniyede 1.700 işlem gerçekleştirebilir. Herkese, bu rakamlar oldukça hayal kırıklığı yaratıyor gibi görünüyor. Ölçeklenebilirlik sorunu gidermek için bazı olası temel nedenleri tanımlamak önemlidir.

Bugün U tarafından yapılan bir makaleye göre, bir takım sorunlar var. İlk olarak, sınırlamalar vardır – yeni işlemler blockchain’in boyutunda net bir artışa neden olur. İkincisi, veri boyutu var. Bitcoin blockchain üzerinde bir 1MB sert kapak var. Üçüncü olarak, tepki süresi vardır. Bitcoin blockchain üzerinde bir blok ayıklamak ortalama on dakika sürer ve çevrimiçi işlemler doğrulanmalıdır. Dördüncüsü, yüksek ücretler vardır çünkü madencilik daha yüksek işlem gücü gerektirir.

O zaman çözüm vardır. Blockchain’in yapısı nedeniyle, topluluk yapılan her kararı desteklemelidir. Sonuç olarak, herhangi bir çözümü uygulamak zaman ve çaba gerektirebilir.

İlk potansiyel çözümlerden biri sert bir çataldır. Geçmiş bir sert çatalın özellikle başarılı bir örneği Bitcoin Cash’tir. Altcoin, 32 MB’lik bir blok boyutu işaretini kırar. Belki de bitcoin blockchain’in sert bir çatalı benzer sonuçları teşvik edebilir.

İkinci bir potansiyel çözüm, bir tanık imzasının depolanmasını sağlayacak yumuşak bir çataldır. Bu, bir blokta boş alanı teşvik eder ve ayrıca blok boyutunu arttırır. SegWit bu hedefe ulaşmak mümkün olabilir uygulanan bir protokoldür. Teknoloji, ödeme doğrulamasını optimize edebilir, yumuşak çatal ücretlerini azaltabilir, Bitcoin işlem yumuşaklığı ile ilgili sorunları ortadan kaldırabilir ve her bloktaki işlemlerle ilgili imza verilerine izin vererek blok boyutunu artırabilir.

Segwit’in de dezavantajları var. Sistem operasyonları ile ilgili sorunlar olabilir, çünkü cüzdanlar kendi başlarına operasyonlar yürütmelidir, madencilikten daha az ücret alınacaktır ve belki de en önemlisi, bu tür radikal eylemler topluluğun ayrılmasına neden olabilir.

Aydınlatma ağı, blockchain’in ölçeklenebilirlik sorununu da çözebilir. Ağ, sistemin aşırı yüklenmesine neden olan şey olduğundan, tüm hareketleri blok zincirinde kaydetmez. Daha ziyade, ödeme kanalını açmak ve bir açıklığın meydana geldiği verileri kaydetmek yeterlidir. Kanal, kapatmak için bir karar verilene ve ilgili veriler eklenene kadar açık kalacaktır. Yıldırım ağı çözümü ile ilgili bir takım avantajlar vardır. Örneğin, bitcoin blockchain yükünü azaltır, saniyede işlemleri artırabilir, doğrulama sorularını azaltabilir ve işlemlere hizmet etmek için madencilerin ücretlerini en aza indirebilir.

Dezavantajlar güvenlik endişeleri, protokolün P2P doğası, ağ merkezileştirme olasılığıdır ve ağ hala deneysel aşamasındadır.

Genel olarak, bitcoin ve cryptocurrency topluluğu büyüdükçe bitcoin blockchain ölçeklenebilirlik sorunu daha da zorlaşıyor. Ölçeklenebilirlik sorunlarını giderebilecek yöntemlere bakarak, kullanıcılar bir çözüm bulabilir.

Kripto Haber