ETH Vyper Nedir

28.01.2019
93
A+
A-
ETH Vyper Nedir

Akıllı sözleşmeler, merkezi olmayan bir ortamda blok zincirli bir defterde saklamak ve okumak için bir dizi çağrılabilir fonksiyona sahip bir mikro servistir.

Teknik olarak konuşursak, bir makine (“dünya bilgisayarı”) ile dünyanın geri kalanı arasında bir sözleşmedir – ağ yaşadığı sürece belirli bir şekilde çalışacağı bir düzenleme. Bu tanımlayıcı unsurları / özellikleri göz önünde bulunduruyor, akıllı sözleşmelerin okunması, yazılması ve denetlenmesi kolay olmalı.

Genel olarak, programlama dilleri çoklu boyutlarda (paradigma, tür sistemi vb.) Farklılık gösterir. Olağandışı sözleşme kodunun yürütme ortamı nedeniyle, akıllı sözleşme dilleri (SCL’ler) farklı takas gruplarına sahiptir ve güvenli ve etkileyici SCL’ler oluşturma konusunda birçok girişimde bulunmuştur.

Vyper, bu tür okuma ve yazma basitliği, kullanılabilirliği ve önemsiz kullanım senaryolarını (Katılık’ta olduğu gibi karmaşık Web 3.0 dApp’ler yerine) amaçlayan tamamlayıcı bir Ethereum dilidir.

Python 3 sözleşmelerini gevşek bir şekilde takip ederek, Ethereum Sanal Makinesi’ni (Serpent, güvenlik nedeniyle kullanımdan kaldırılan EVM bayt kodunu derleyen erken Python benzeri üst düzey bir dildi) hedefleyen sözleşmeye dayalı bir komut dosyası dili derleyici ile ilgili sorunlar).

Bu tasarım ilkelerini takip ederek ve artan karmaşıklık ve güvenlik risklerini önlemek için, Vyper, indirgeyici yaklaşımı sınıf kalıtım, fonksiyon ve operatör aşırı yükleme, özyinelemeli çağrı, sonsuz uzunluktaki döngüler ve gereksiz diğer yapılar gibi özelliklerle ortadan kaldıran oldukça soyulmuş bir dildir “yasa olarak kod” sözleşmeli anlaşmaları ve okurların denetlenebilirliği doğrultusunda, yanıltıcı kod yazmayı azami ölçüde zorlaştırır.

Dökümanın İngilizce Versiyonu ve Teknik Detaylarına https://vyper.readthedocs.io/en/latest/ Adresten ulaşabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.