IBM World Wire, Sınır Ötesi Blockchain Ödemeleri Sektöründe Rekabet Edebilir

21.04.2019
83
A+
A-
IBM World Wire, Sınır Ötesi Blockchain Ödemeleri Sektöründe Rekabet Edebilir

Kripto pazarı, nispeten yeni kabul edilirken, fiat para birimine benzer şekilde çalışabilen, ancak artan verimlilikle çalışabilen bir dijital varlık taşıma kavramını ortaya koydu. Zamanla, sorular “gerçek kullanım durumları”ile ilgili olarak gelişmeye başladı.

Bugün, giderek daha fazla işletme, verimli sınır ötesi ödemeleri başlatmak için teknoloji ve kripto para birimlerinden yararlanmaya çalışıyor. Bunun büyük bir örneği, Forbes tarafından belirtildiği gibi 200’den fazla kurumla anlaşma yapan Ripple’dir.

Ne yazık ki, spot ışığı asla bir kişi ya da firma üzerinde parlamak anlamına gelmez, çünkü rekabet daha yeni fikirlere ve çözümlere yol açar, dolayısıyla başkalarına bir şans verir.

Forbes geçtiğimiz günlerde IBM’in “Blockchain World Wire”olarak adlandırdıkları ilişkilendirilebilir bir çözüm yaratma çabasıyla ilgili olarak bildirdiği gibi, şu anda durum böyle. Bu, hangi firmanın (Ripple, IBM veya diğerleri) tüketicilerin sınır ötesi ödemeler için eğilme olasılığının daha yüksek olduğu sorusuna yol açar.

Forbes, hizmetlerin kime yönlendirilebileceğini, hangi faktörlerin başarıyı potansiyel olarak önleyebileceğini ve insanların geleneksel olarak kullanılan bir sistemden topluma uyum sağlamak için mücadele eden bir sisteme geçişte değer görüp görmediğini analiz ederek söz konusu çözümlerin farklı yönlerini keşfetmek için zaman aldı.

Yapılan ilk argüman, Ripple, IBM ve JPM ile ilgili sınır ötesi ödeme çözümlerinin ya geleneksel, finansal kurumları içermesi ya da bu tür oyuncularla ortaklıklar kurmak için özlem duymasıdır. Bu, merkezi olmayan yönün dikkate alınıp alınmadığı sorusu.

İkincisi, uzmanlar, istekli firmaların geleneksel olarak kabul edilen sistemlerden göreceli bebeklik ve “yenilik”ten birine geçişte nasıl olacağını sorguluyor. Kripto ile ilgili küresel ödemeler konusunda uzmanlaşmış bir firma olan beyaz şirketten Elizabeth White, şunları söyledi:

Büyük kasıtlı bankalar, Swift gibi sistemleri yıllardır kullanıyor […] blockchain, tüm süreci önemli ölçüde modernize edecek, otomatikleştirecek, güvence altına alacak ve hızlandıracakken, bir bankanın tüm operasyonlarını yeniden eğitmeyi ve yeniden düzenlemeyi gerektirecektir.”

İlginç olduğu gibi, bu kesinlikle gerçek bir argümandır, dedi kuruluşlar geçiş değerini değerlendirmek gerekir. Yukarıda belirtilenlere ek olarak, White IBM’in World Wide Swift gibi sistemleri geçebileceğine güveniyor, ancak hala sınırlamalar olduğunu hissediyor.

Özellikle, World Wide herkese açık olmadığı, yani erişime sahip olmayanların hala geleneksel bankalara imbik etmek zorunda kalacağı belirtildi.

Yapılan bir diğer çarpıcı nokta, toplumun blockchain ve kripto para birimlerini kabul etmesiyle ilgilidir. Beyaz, kamu talebi önemli değilse, firmaların çalışma yollarını uygulamak veya değiştirmek için hiçbir neden görmediklerine dikkat çekti.

Son olarak, blockchain ve kripto para üzerindeki eğitimin, özellikle bankacılık sektöründe birçok kişi tarafından arzulanmaması, mevcut boşlukları doldurmayı daha da zorlaştırıyor.

Şu an için, Beyaz Beyaz şirket olmuştur ve almaya devam yönünde emin gibi görünüyor. O aşağıdaki paylaştı:

Ödemeler platformumuz, örneğin, IBM, Deloitte, Stripe ve diğerleri tarafından desteklenen özel bir ödeme protokolü olan Stellar üzerine inşa edilmiştir ve ödemelerin hızını ve verimliliğini optimize etmeye odaklanmıştır.”

Bugün var olan tüm kripto ve blockchain destekçilerine rağmen, blockchain ve cryptos’un verimliliği teşvik edebileceğine ikna etmek sorun gibi görünüyor. Yukarıda belirtilen nedenler kendisi için konuşur ve sadece bankalar değil, herhangi bir iş için geçerlidir.

Uygulama, bu yeni teknoloji hakkında bilgi edinme isteğini gerektirir ve potansiyel olarak kişinin bilgisini genişletmeye yol açabilir – ve bu, IBM ve diğerleri için kırılma veya yapma faktörlerinden biri olabilir.

Kripto Haber