KFC Dijital Reklamlarını Blockchain ile Yenilemeyi Hedefliyor

05.05.2020
28
A+
A-
KFC Dijital Reklamlarını Blockchain ile Yenilemeyi Hedefliyor

Popüler fast-food zinciri olan Kentucky Fried Chicken (KFC), dijital reklam tedarik zincirini yönetmek için blockchain’e dönüştü.

KFC, dijital reklam ve medya alımlarını iyileştirmek amacıyla Orta Doğu’daki blockchain pilot programını başlattı. Yerel bir medya yayını, şirket bu ademi merkeziyetçiliğin dijital reklam pazarına çok ihtiyaç duyulan şeffaflığı getireceğini umuyor.

KFC, blockchain girişiminin sadece veri işlemeye daha fazla şeffaflık getirmeyeceğini, aynı zamanda yerel fast food eklemlerinin hakim olduğu marka görünürlüğünü ve penetrasyonunu artıracağını umuyor. Blockchain kullanımı ayrıca yayıncılara, reklamverenlere ve tüketicilere daha yüksek düzeyde gizlilik ve güvenlik sunacaktır.

Blockchain ve kripto para birimleri ile yapılan deneyler, son zamanlarda çeşitli içecek ve gıda şirketleri ile artmaktadır. Blockchain yavaş yavaş çeşitli firmalar tarafından tedarik zinciri yönetimi için bir seçenek haline gelirken, bir ödeme şekli olarak kripto para birimi de çekiş kazanıyor.

Starbucks, dünyanın belirli bölgelerinde kripto ödemelerini test eden önemli bir markadır, son zamanlarda McDonald’s ve diğer evrensel fast food eklemleriyle birlikte Çin’in ulusal dijital para birimini test etmeye başladı.

KFC bile, Kanada merkezli gıda eklemleri güncellenmiş bir menüde ‘Bitcoin Bucket’ sunmaya başladığında 2018’de kripto para birimi ödemelerini denedi. Ve adından da anlaşılacağı gibi, kullanıcılar bu kovayı Bitcoin’de ödeme yaparak satın alabilirler.

2016 yılının başlarında, fast-food franchise Burger King, müşterilerinden Bitcoin ödemelerini kabul etmeye başlayan başka bir şirketti. Girişime ilk başlayan Hollanda’daki Burger King oldu, Almanya daha sonra BTC ile de ödeme yapmak için bir uygulama ve web sitesi ile ödeme yaptı.


KFC Dijital Reklamlarını Blockchain ile Yenilemeyi Hedefliyor

KFC, medya ortaklarının tüm reklamların yayınlanmasını ve yetkili taraflarla yerleştirilmesini takip etmesini sağlayacak ortaklarıyla ortak bir blockchain tabanlı veritabanı kullanarak dijital reklamcılık alanındaki sahtekarlık durumlarını azaltmayı umuyor.

Bu paylaşılan ortak veritabanı, gerçek zamanlı olarak güncellenir ve bu da firmanın reklamcılıkla ilişkili herhangi bir sahtekarlık vakasını çözmesine olanak tanır. KFC’den Yum! Markalar Özge Zoralioğlu, baş pazarlama sorumlusu şunları belirtiyor:

    “KFC artık gerçek zamanlı verilerin gelişmiş görünürlüğünden ve en güncel bilgilerden yararlanabilir – bunların hepsi bilginin doğrulandığı, kurcalanmaya karşı dayanıklı olduğu ve dolayısıyla güvenilir olduğu konusunda tam bir güvenle.”

Blockchain, insan müdahalesine gerek kalmadan değiştirilemez bir veri kaydı biçimi sunar ve bu onu veri yönetimi aracının bu kadar kazançlı bir formu yapar.

Blockchain’i bu kadar favori yapan diğer faktör, çok yönlülüğü ve iyileştirme kapsamıdır ve bu, IBM ve Accenture gibi birçok ana teknoloji firmasının teknolojiye büyük yatırım yapmasının önde gelen nedenlerinden biridir.

KFC ‘NİN Kripto Para ve Blockhaine ilgisi geçmişten bu yana belli,özellikle 2018 de Kanada’da çıkardığı BTC Kovası unutulmadı.

kriptopara