Quantum Computing ve Blockchain Şeffaflığını Bitcoin Balinaları Sevmeyebilir

19.03.2019
12
A+
A-
Quantum Computing ve Blockchain Şeffaflığını Bitcoin Balinaları Sevmeyebilir

IBM’deki blockchain ve kripto para birimlerinin Başkan Yardımcısı, kuantum bilgisayarının bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi dijital varlıklara gerçek bir yakın vadeli tehdit oluşturduğunu söylüyor.

Lund Fred Schebesta ile son röportajda konuştu

Kuantum hesaplama: dijital varlıklar için bir Risk?
Sanal para birimleri çok güvenlidir ve mevcut teknolojilerle hacklenemez. Bu, kullanıcıların varlıklarının her zaman korunduğunu ve çalınamayacağını bilmelerine izin veren bir şeydir. Bununla birlikte, kuantum bilgisayarının büyümesiyle, sanal para birimlerini kesmek ve kullanıcıların fonlarını çalmak mümkün olabilir.

Bu konuda, Jesse Lund büyük dengeleri hedeflemek ve halka acık anahtarından özel anahtarı tersine çevirmeye çalışan bilgisayar kaynaklarını harcamak mümkün olduğunu söyledi.

Lund bu konuda yorum yaptı:

“Bitcoin halka açık defterdir. Böylece dışarı çıkabilir ve hangi kamu anahtarlarının en büyük dengeleri tuttuğunu görebilirsiniz ve dışarı çıkabilir ve bunları (orada yüz binlerce bitcoin) hedefleyebilir ve ı0m’nin maruz kalan kamu anahtarından özel anahtarı tersine çevirmek için çaba harcayacağını (bilgi işlem kaynakları) söyleyebilirsiniz. Bence bu yakın bir tehdit bile.”

Lund’a göre, piyasadaki projelerin %50’sinden fazlası gelecekte kuantum bilgi işlem saldırılarına karşı hassastır.

Bununla birlikte, kripto para birimleri, kuantum bilgisayarından etkilenebilecek tek sistem değildir. Gerçekten de, iletişim, akıllı araçlar, kişisel cihazlar ve devlet veritabanları gibi şifreli sistemler de tehlikede.

IBM, bu sistemlerin gelecekte sorunları önlemek için projelerini kuantum prova düşünmeye başlaması gerektiğine inanmaktadır. Nitekim, IBM data security services baş teknoloji sorumlusu Nev Zunic, kodlayıcıların kuantum tehdidine şimdi hitap etmesi gerektiğini söyledi.

İsviçre’deki IBM Research yöneticisi Michael Osborne, şu anda girdiğimiz yeni kuantum döneminin günümüzde kullandığımız kripto teknolojisine raf ömrü koyduğunu söyledi.

O kuantum hesaplama etkilerini azaltmak için bir çözüm planlamak için şirketler önerir. Onun için risk çok yüksek ve kuantum bilgisayarındaki avantajlar birkaç yıl içinde şeyleri kıracak.

Ayrıca, hükümetler arasındaki iletişim de şifreli olma eğilimindedir. Mevcut hükümetler harekete geçmezse, bu konuşmalar gelecekte yakalanabilir, saklanabilir ve çözülebilir. Bu nedenle şirketler bugün bunun farkında olmalı ve daha fazla sorun ve komplikasyonları önlemek için harekete geçmeye başlamalıdır.

Bitcoin gibi sanal para birimleri kuantum hesaplamaya karşı korunmak istiyorsa, geliştiriciler sert bir çatalla uygulanabilecek yeni bir kuantum dirençli blockchain i oluşturmak zorunda kalacaklar.

Kripto Haber