Yasal sorunlar için Blockchain: Düzenlemeler ve avukatlar geleceği nasıl görüyor

02.04.2019
22
A+
A-
Yasal sorunlar için Blockchain:  Düzenlemeler ve avukatlar geleceği nasıl görüyor

Amerikan Barosu’na göre, ABD’de yaklaşık 1,338,678 aktif avukat var, 1998’den bu yana katlanarak büyüyen bir rakam sadece 985,921 idi. Teknolojik ilerleme kesinlikle endüstriye yardım ederken – araştırma ve yazma için kağıt tabanlı olmaktan-bilgisayar tabanlı, farklı gelişmeler de endüstriyi değiştirmeye çalışıyor olabilir. İşte teknolojinin yasal endüstriyi etkilemesinin bazı yolları.

Daha Fazla Otomasyon

“Otomasyon”

bu teknoloji insan katılımı ihtiyacını hafifletici, belirli bir görevi devralacak anlamına gelir, çünkü kesinlikle korkutucu bir kelimedir. Hukuk endüstrisindeki otomasyonla ilgili olarak, Westlaw’daki Thompson Reuters’de Başkan Yardımcısı ve baş Mimar Mick Atton, son zamanlarda 2018’te bir yasal teknoloji önyükleme kampında ortaya çıktı. Orada, yasal endüstride blockchain teknolojisinin önemini ve hukuk uzmanlarının nasıl adapte olabileceğini tartıştı. Atton’un konuşması, bitcoin gibi kripto para birimlerinin önemli bir kullanım durumu haline gelmesine rağmen, teknolojiyi de dağıtmak için çalışan işletmeler olduğu konusuna da değindi.

Teknoloji, işletmelere akıllı sözleşmelerle yardımcı olabilir. Atton açıklandığı gibi,

“Bunun bir örneği gayrimenkul için bir kira seri yenileme olabilir. Ticari anlaşmalarda, yürütmeyi otomatikleştirebileceğiniz ve çağırabileceğiniz bazı sonlandırma maddeleri olabilir. Bunlar küratörlüğünü ve yönetmek için bir insan gerekmez tekrarlanan işlevlerdir.”Başa çıkmak için, atton avukatlar akıllı sözleşmeler geliştirme çalışmalarına yardımcı gerekebilir belirtti. Teknoloji ayrıca zaman içinde yasal olayları ve koşulları kaydedebilir. Atton’un açıkladığı gibi, ” belki de blockchain’in en yeni fikirlerinden biri bana bir hukuk fakültesi öğrencisi tarafından getirildi. Bu moda hukuku fikri ve blockchain’in tasarımcı çanta gibi yüksek değerli moda eşyalarının telif haklarını kaydetme yeteneği vardı. Daha önce hiç böyle bir fikir düşünmedim.”

Hukuk Bürolarında Girişimler

Hukuk firmaları da Kripto para ve blockchain teknolojisindeki patlamayı göz önünde bulundurarak bir inisiyatif alıyorlar. K & l Gates’in bir ortağı olan Judith Rinearson, Bloomberg Law ile bir iç blockchain oluşturmak için firmasında aldığı girişimi tartıştı. Yenilik, zaman tutma, dosyalama işleri ve benzeri gibi firmada bir dizi rutin işi ve görevi otomatikleştirebilir. Bu nedenle, blockchain teknolojisi potansiyel olarak yasal endüstri üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olarak görülürken, bunun da yardımcı olduğu yollar vardır.

Rinearson, teknoloji kullanımını iyileştirmek isteyen tek avukat değildir. Enterprise Ethereum Alliance’daki Aaron Wright’a göre, Bloomberg Yasası’na belirtti

“Blockchain’i tüm yasal endüstriyi yönetmek, daha verimli sistemler kurmak, yasal hizmetlerin maliyetini azaltmak ve insanların ihtiyaç duydukları yasal hizmetleri almasını sağlamak için bir ‘omurga’ olarak kullanabiliriz.”

Blockchain teknolojisinin önemli bir eleştirmeni olan Nouriel Roubini, blockchain teknolojisinin finansal sözleşmeler ve işlemler söz konusu olduğunda aracı ortadan kaldırabileceğine inanmaktadır. O belirtti

“Bu basit bir nedenden dolayı saçma: bugün var olan her finansal sözleşme, katılımcı taraflar tarafından modifiye edilebilir veya kasıtlı olarak ihlal edilebilir. Bu olasılıkları katı ‘güvensiz’ terimlerle otomatikleştirmek, ticari olarak uygulanabilir değildir, en azından tüm finansal anlaşmaların yüzde 100 oranında nakit teminat altına alınmasını gerektirdiğinden, bu da sermaye maliyetinden bir bakış açısıyla delidir.”

Genel olarak, günün sonunda, sadece zaman, bu teknolojinin yasal endüstriyi ele geçirip geçirmeyeceğini veya daha ziyade geliştirip geliştirmeyeceğini söyleyecektir.

Kripto Haber